Czym różnią się od siebie drukarki 3D?

Published : 2017-02-26 20:54:54
Categories : Pierwsze kroki Rss feed

Praca wszystkich drukarek 3D działających w technologii FDM polega na tym samym - nakładaniu kolejnych warstw stopionego materiału aż do uzyskania pożądanego kształtu (o Tym jak to działa przeczytasz tu). Jednak wśród nich możemy wyróżnić kilka typów FDM-owych drukarek 3D. Kryterium podziału jest układ współrzędnych, na jakim oparta jest konstrukcja.

#1 Drukarki 3D stworzone w oparciu o układ kartezjański są najczęściej spotykane. W przypadku tego typu urządzeń, głowica porusza się w osi X i Y nakładając materiał na stół sterowany w osi Z. Z każdym zakończonym obrysem platforma robocza obniża się o grubość jednej warstwy. Równie często spotykane są również 3D z głowicą drukującą poruszającą się w osi Z - wtedy platforma robocza jest nieruchoma lub zmienia swoje położenie w osi Y.

#2 Jeśli chodzi o drukarki 3D typu Delta również pracują w płaszczyźnie kartezjańskiej, jednak pnie sposób pomylić ją z żadną inną. 

Drukarka 3D charakteryzuje się okrągłym stołem roboczym oraz głowicą drukującą zawieszoną na trzech ramionach złożonych w trójkątnej konfiguracji (stąd nazwa Delta).

Typ Delta uważany jest za szybszy, ale mało dokładny typ drukarek 3D

#3  Nazwa Scara wydaje Ci się znajoma? Nic dziwnego - tak nazywany jest cały zbiór manipulatorów w postaci robotycznego ramienia. Tego typu drukarki 3D mają przed sobą dużą szanse na stanie się urządzeniami przemysłowym pracującymi np. na liniach produkcyjnych.

#4 Polar używa układu współrzędnych biegunowych (może coś Ci świta z lekcji matematyki) - współrzędne opisane są na siatce koła. Oznacza to, ze stół obraca się a głowica porusza się w wszystkich kierunkach (X,Y,Z).

W przeciwieństwie do drukarek 3D opartych na kartezjańskim układzie współrzędnych, gdzie w każdej osi wymagany jest co najmniej jeden silnik krokowy, Polar wymaga ich jedynie dwóch. Nie wymaga również standardowej ramy - charakterystycznej dla klasycznych drukarek 3D.

Nie jest żadnym zaskoczeniem, że większość drukarek 3D oparta jest na kartezjańskim układzie współrzędnych. Zarówno drukarki typu Scara czy Polar należą do dużo bardziej niszowych urządzeń (do znalezienia przede wszystkim na portalach crowdfundingowych) charakteryzujące się jednak sporym potencjałem.