Jak poprawić jakość swoich wydruków 3D?

Published : 2017-02-22 22:22:22
Categories : Rozwiązywanie problemów Rss feed

To, czy wydruk zakończy się sukcesem warunkuje  wiele czynników. Czasem nie masz na nie wpływu, jak w przypadku  nieprawidłowo przygotowanego modelu czy błędnie wygenerowanego g-code'u. Jednak możemy starać się minimalizować ryzyko nieudanego wydruku poprzez stosowanie kilku prostych, ale ważnych wskazówek. Sprawdź, czy wiesz o wszystkich z nich

Aktualne oprogramowanie

Producenci oprogramowania do cięcia modeli starają się wychodzić na przeciw użytkownikom, udoskonalając wciąż swoje produkty. Eliminując błędy, twórcy wciąż poprawiają funkcjonalność oprogramowania.

Jeżeli twój slicer wyposażony jest w funkcję automatycznej aktualizacji uruchom ją już teraz i ciesz się zawsze najwyższą jakością swojego softu. 

Regularna kalibracja

Pamiętaj  o czynnościach konserwacyjnych. Drukarka 3D wyposażona jest w wiele elementów ruchomych oraz podlegających ciągłemu nagrzewaniu i chłodzeniu. Jeżeli nie będziesz dbał wystarczająco dobrze o swoje urządzenie, jego żywotność zostanie znacznie skrócona. Przed rozpoczęciem pracy z drukarką 3D upewnij się, że wszystkie śruby, paski i krążki są stabilne i znajdują się w odpowiednich miejscach.

Nie zapominaj o regularnym poziomowaniu stołu - nawet w przypadku drukarek z automatyczną kalibracją jest to czasem konieczne.Ten element warunkuje przecież jeden z głównych czynników powodzenia procesu druku 3D czyli jakość wydruku pierwszej warstwy modelu.

Zanim przystąpisz do pracy upewnij się, że głowica umieszczona jest równolegle do stołu. Ustaw poziom stołu tak, aby w każdym miejscu odległość między głowicą a platformą roboczą była równa. Jaka powinna być jej grubość? Mniej więcej wysokogramaturowego papieru - właśnie dlatego do poziomowania stołu używa się... wizytówek!

Jeżeli odległość będzie zbyt mała głowica będzie naruszać wytworzone już struktury, psując tym samym wydruk. Gdy z kolei będzie zbyt duża - materiał będzie nakładany nieprecyzyjnie lub osadzał się na głowicy, co doprowadzi do jej zatkania.

Czyste miejsce pracy

Może brzmi to banalnie, ale tak jak każde dziecko sprząta swoje zabawki, tak i Ty powinieneś zadbać o własne miejsce pracy. Po skończonym procesie druku zadbaj o:

  • usunięcie fragmentów raftu czy wydruku, które pozostały na stole roboczym,
  • zebranie okruchów filamentu, które pozostały po odklejaniu modelu od platformy,
  • oczyść stół roboczy - podczas używania klejów adhezyjnych środek najlepiej zmyj zaraz po skończeniu druku - inaczej może być to uciążliwe.

Dobra adhezja

Niektóre wydruki mogą trwać nawet kilkadziesiąt godzin, jednak to od pierwszej warstwy zależy powodzenie twojego projektu. Jeżeli już na tym poziomie widzisz mankamenty, lepiej przerwij wydruk i dopracuj parametry.

Najczęstszym problemem jest tzw. wrapping czyli podwijanie się krawędzi wydruku spowodowane zbyt małą przyczepnością. Możesz ją poprawić poprzez stosowanie klejów lub podkładek (tutaj znajdziesz pełen wachlarz rozwiązań - wybierz swoje ulubione). 

Cierpliwość

Nie pozwól aby niepowodzenia odniesione podczas pierwszych wydruków zniechęciły Cię do świata technologii przyrostowej. Bazuj na doświadczeniu swoim i innych, staraj się testować różne parametry druku, tak aby udało Ci się osiągnąć jakość wydruków, która da Ci satysfakcję!